Kulturhuset

Bli vän med vännerna!

SFV grundades 1882 för att starta folkskolor och bibliotek och för att ge ut skrifter till den svenskspråkiga befolkningen i Finland. Idag är uppdraget betydligt bredare: SFV främjar bildningsarbete via Studiecentralen, genom stipendier och understöd, och genom att vara ägare till utbildningsenheten Axxell. SFV äger även bokförlaget Atena, är delägare i förlaget Schildts & Söderströms, driver kulturhuset G18, ger ut egna publikationer och entusiasmerar och stöder personer med stipendier, priser och medaljer. SFV har cirka tiotusen medlemmar.


Kärnideologi
vi vill stärka det svenska i Finland…

Verksamhetsform
genom utbildning, förlagsverksamhet och understöd…

Kärnvärden
som en folkrörelse för bildning, kunskap och kultur.

Vision
Svenskan är en självklar del av den finländska vardagen.

Beviljade understöd och stipendier 2013

Svenska folkskolans vänner beviljar i år cirka 1 milj euro i understöd och stipendier till 656 mottagare. Totalt inkom 1 353 ansökningar under den allmänna ansökningsomgången i februari 2013.Läs mera »

Prisvinnarna i Arvid Mörne-tävlingen

Sammanlagt 86 bidrag skickades in till årets Arvid Mörne-tävling, som i år gällde noveller. Läs mera »

Ny bok lanserades på Vasa bokmässa

SFV deltog för första gången i Vasa bokmässa, som ordnades i Botniahallen veckoslutet 20–21 april. På mässan lanserades bok nummer fyra i SFV:s biografiserie: Anna Bondestam – det röda Svenskfinlands röst.Läs mera »